Wszyscy wiemy, że w okresie zimowym należy zmienić opony na zimowe. Ale dlaczego opony zimowe są takie ważne? Kiedy należy zmienić opony na zimowe? Czym różnią się opony zimowe od opon letnich? Te wszystkie informacje znajdziesz w naszym serwisie informacyjnym.

Kolejna zima i po raz kolejny piszemy o tym, że warto zmienić opony z letnich na zimowe. Świadomość społeczeństwa na ten temat zdecydowanie rośnie, ale nadal na naszych drogach w okresie zimowym poruszają się entuzjaści opon letnich.

Należy pamiętać o jednym, opony to jedyne połączenie auta z drogą. Odpowiednie opony zapewniają bezpieczeństwo i kropka. Większość kierowców zastanawia się kiedy należy wymienić opony letnie na zimowe. Otóż już przy średniej dziennej temperaturze +7 stopni Celsjusza opony letnie tracą swoje właściwości.

Należy pamiętać o tym, iż jazda na oponach letnich w zimę skraca ich żywotność, powodem jest to, iż mieszanka gumowa opony letniej sztywnieje w niskich temperaturach, co prowadzi do jej szybszego zużycia oraz do obniżenia poziomu bezpieczeństwa zarówno kierowcy jak i pasażerów.

Opony zimowe dzięki mieszance wzbogaconej o krzemionkę w niskich temperaturach zachowują elastyczność oraz odpowiednią miękkość. Dzięki temu skraca się droga hamowania i możemy uniknąć niegroźnej stłuczki lub poważnego wypadku.

Bieżnik opony zimowej różni się znacząco od letniej. Dzięki klockowej budowie taka opona lepiej odprowadza wodę oraz błoto pośniegowe. Drugą ważną funkcją jest zapewnienie jak najlepszej przyczepności na nawierzchniach śliskich i zaśnieżonych. Zostało to osiągnięte poprzez zastosowanie głębokich poprzecznych nacięć opony, tzw. lamelek, które znajdują się na klockach bieżnika. Taka konstrukcja opony oraz „otwieranie” i „wgryzanie” się lamel w podłoże zapewnia przyczepność niezbędną podczas ruszania i siłę oporu potrzebną do zatrzymania pojazdu zarówno na śniegu jak i lodzie.

Przed każdym sezonem zimowym pojawia się pytanie czy zmieniać opony z letnich na zimowe?Bezpieczeństwo w każdych warunkach drogowych można osiągnąć wtedy, gdy w odpowiednim momencie zastosujemy właściwe ogumienie.

Bezpieczeństwo w każdych warunkach drogowych można osiągnąć wtedy, gdy w odpowiednim momencie zastosujemy właściwe ogumienie. Opona zimowa różni się od letniej już na pierwszy rzut oka. Posiada szereg nacięć na blokach bieżnika, tzw. lamele. Mają one zmienne kształty, profile i głębokości po to, aby zapewnić doskonałą przyczepność. Różnice widoczne gołym okiem to tylko część zalet opon zimowych, wyróżnia je poza tym skład mieszanki gumowej. Opony zimowe wykonane są ze specjalnych materiałów pozwalających zapewnić doskonałą przyczepność w niskich temperaturach a większość producentów dodaje do mieszanki bieżnikowej krzemionkę oraz składniki antystarzeniowe celem podniesienia funkcjonalności ogumienia.

Zimówki wykazują swoją wyższość szczególnie w niskich temperaturach nawet na suchym asfalcie. Według przeprowadzanych testów droga hamowania samochodu wyposażonego w dobre opony zimowe skraca się średnio o 30% w porównaniu do opon letnich. Można ich używać bez obaw również latem, pamiętając o nieco gorszej sterowności samochodu i wyraźnie szybszym zużyciu bieżnika oraz zwiększonej konsumpcji paliwa przez auto.

Nie zaleca się stosowania opon zimowych tylko na jednej osi samochodu, chociaż przepisy tego nie zabraniają. Takie rozwiązanie zapewni lepsze przyspieszanie i hamowanie, spowoduje jednak wyraźne pogorszenie stabilności na zakrętach, co może być niebezpieczne. Jeśli jesteśmy zmuszeni do zakupu tylko 2 szt. opon zimowych to montujmy je na tył pojazdu. Oś przednia pozostaje zawsze pod kontrolą kierownicy, a tylna jest bezwładna więc zimowe opony pomagają zachować właściwy tor jazdy w przypadku poślizgu.

Warto podkreślić, że świadomość polskich kierowców rośnie i coraz więcej użytkowników pojazdów stosuje zimowe ogumienie. Jest to dobry prognostyk na przyszłość, ponieważ wciąż zwiększająca się liczba samochodów przy fatalnym stanie dróg generuje kolejne zagrożenia.

Zatem jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie Twoim oraz bliskich wymień opony na zimowe!

źródło: opony.pl