Wyważenie jest niezbędne dla zlikwidowania efektów niewyważonej masy obracającej się wokół osi opony. (wibracje)

Kierowca może nie odczuwać wibracji kół, mogą one być tłumione przez np.zawieszenie (efekt nakładania się amplitud drgań- wzajemne wyciszanie)
Jednakże niezależnie od tego istnieje potrzeba wyważenia zarówno kół tylnych jak i przednich po każdorazowym zdjęciu opon.

Stan techniczny całego układu jezdnego ma bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy samochodem. Ważnym elementem układu jezdnego są koła. Rzeczą powszechnie wiadomą jest, że koła pojazdów szybkobieżnych należy zatem wyważać.

Niewyrównoważenie – objawy niewyważenia, niedoważenia kół

Jeżeli podczas jazdy samochodem występuje drganie kół przy większych prędkościach oraz w czasie użytkowania i eksploatowania samochodu, zauważalne jest plackowate zużywanie się bieżnika ogumienia. Wówczas stwierdzić można, że mamy do czynienia z nieprawidłowym wyważeniem kół (tzn. niewyrównoważenie kół). W tym przypadku drgania kół nasilają się przy przekroczeniu prędkości 50 – 60 km/h. Prędkość może się zmienić w zależności od rozmiaru opon.

Niewyważenie to narażanie się na:

  • brak komfortu jazdy
  • przedwczesne zużycie elementów zawieszenia, elementów układu kierowniczego, łożysk, opon.

Skutki niewyważenia i niedoważenia ( niewyrównoważenia ) kół

Efektem ubocznym niewyważenia kół przednich są drgania wyczuwalne na kierownicy. W przypadku niewyważenia kół tylnych charakterystyczne są specyficzne odgłosy dochodzące z tyłu samochodu oraz drgania całego nadwozia. Tego typu drgania są szkodliwe dla wszystkich elementów podwozia i układu kierowniczego oraz przyspieszają ich nienaturalne zużycie. Wymienione objawy wpływają również na komfort jazdy, gdyż odczuwają je zarówno pasażerowie, jak i kierowca. Może to również prowadzić do szybszego zmęczenia kierującego pojazdem, tym samym zmniejszając bezpieczeństwo jazdy.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z usługi komputerowego wyważania kół, dostępnej w ofercie naszej firmy. Zapraszamy !